Cześć, stworzyłem newsletter by móc dać ci jeszcze więcej wartości w 2021

Symfony#1 – Konfiguracja na Dockerze

Czas czytania: 2 min
Liczba słów: 378
Data: 03-01-2017
Udostępnij:
Cześć. Cieszę się, że czytasz mój post. Jeśli podoba ci się to co piszę i chcesz otrzymywać informacje o nowych postach to dołącz do mojego newslettera .

Jeśli zauważysz, że jakieś treści się zdezaktualizowały, a jesteś nimi zainteresowany to napisz do mnie na [email protected]. Zależy mi na tym aby tworzyć dla ciebie treści o największej jakości.
Dziękuję za pomoc i dołączenie do newslettera - to daje siły do pisania kolejnych postów.

W ostatnim wpisie  stworzyliśmy wszystkie potrzebne kontenery aby móc na nich postawić aplikację w Symfony.  Dziś dokończymy to co zaczęliśmy w ostatnim wpisie(jeśli go ominęliście to znajdziecie go TUTAJ). Aktualnie Symfony jest chyba najbardziej popularnym frameworkiem php’owym, którego najnowsza wersja nosi cyfrę 3. Według oficjalnej dokumentacji  najlepszym sposobem na rozpoczęcie zabawy z Symfony jest skorzystanie z oficjalnego instalatora. Dzięki niemu możemy sobie wybierać, którą wersję Symfony chcemy użyć i szybko stworzyć projekt.

Konfiguracja Symfony  w Dockerze

Aby to wszystko działało z naszymi kontenerami musimy umieścić nasze pliki Symfony w katalogu, który skonfigurowaliśmy w docker-compose.yml w sekcji application>volumes. Jeśli tak zrobicie to po wejściu na adres ip maszyny na porcie 8001 (jest to port na którym wystawiliśmy serwer nginx)  maszyny powinniście zobaczyć następujący widok.

Symfony_ekran_powitalny

Jeśli wyświetla wam się komunikat** File not found** to pierwsze co powinniście sprawdzić to czy foldery zostały odpowiednio podmontowane. Żeby to sprawdzić zalogujcie się na kontener php i zobaczcie czy widzicie wszystkie pliki w /var/www/symfony. Jeśli nie to znaczy, że katalog nie został podmontowany. U mnie pomogło puszczenie jeszcze raz docker-machine-nfs dla używanej maszyny. Jeśli nie korzystacie z docker-machine-nfs  lub macie inne problemy to piszcie to może uda nam się razem znaleźć rozwiązanie problemu

Wygląda na to że wszystko działa jednak trzeba pamiętać że podczas tworzenia oprogramowania najwięcej czasu spędzicie w trybie developmentu. Aby do niego wejść należy dopisać do adresu /app_dev.php/.  Jak wejdziecie na ten adres to powinniście zobaczyć taki komunikat

You are not allowed to access this file. Check appdev.php for more information_.

Aby to naprawić musimy się udać do pliku web/app_dev.php. Za nasz komunikat odpowiada ten kawałek kodu

if (isset($_SERVER['HTTP_CLIENT_IP'])

    || isset($_SERVER['HTTP_X_FORWARDED_FOR'])

    || !(in_array(@$_SERVER['REMOTE_ADDR'], ['127.0.0.1', '::1']) || php_sapi_name() === 'cli-server')

) {

    header('HTTP/1.0 403 Forbidden');

    exit('You are not allowed to access this file. Check '.basename(__FILE__).' for more information.');

}

Aby się go pozbyć najłatwiej jest zakomentować ten odcinek kodu. Teraz wróćmy do strony. Powinniśmy znowu widzieć nasz ekran powitalny ale z dodatkowym paskiem na dole ekranu.

Symfony_profiler

Jest to tak zwany pasek profilera. Jest to bardzo użyteczne narzędzie z którego będziecie korzystać częściej niż ze strony. Jego pełną wersję można znaleźć pod adresem **/app\dev.php/_profiler**_. Powinniście zobaczyć błąd związany z przechowywaniem sesji.

Dla naszych celów wystarczy jak przejdziemy do pliku_ app/config/config.yml_ i znajdziemy opcje session. Aby działało wystarczy że zakomentujemy te dwie linie

handler_id:  session.handler.native_file
save_path:   "kernel.root_dir%/../var/sessions/kernel.environment%"

i zamiast nich wpiszemy coś takiego

handler_id: ~

I voil’a teraz wszystko powinno działać.

W następnym wpisie pokaże jak skonfigurować symfony by działał jako REST serwer.

Dopisując się do newslettera, dostaniesz dodatkowe treści do każdego postu oraz zadania do przećwiczenia. Dołączam do newslettera, by nauczyć się jeszcze więcej