Nie samym backendem full stack żyje więc przyszła pora napisać coś na temat warstwy wizualnej każdej aplikacji internetowej.  Od czasu wyjścia Angulara2 ta właśnie biblioteka zyskała sporo na popularności i stała się głównym wyborem podczas projektowania interfejsu użytkownika. Skoro React stał się taki popularny to czas żebym ja też się nim zainteresował.

Czym jest React?

React nie jest frameworkiem. Jest biblioteką służącą do tworzenia zaawansowanych interfejsów użytkownika. Dopiero w połączeniu z dodatkowymi z innymi bibliotekami takimi jak redux, redux-saga, react-router powstaje nam pełnoprawny framework. Dzięki temu sam React jest lekki i możemy z niego korzystać jako samodzielny element.

Filozofia Reacta

Korzystanie z tej biblioteki polega na tworzeniu samodzielnych komponentów i następnie składanie z nich całej aplikacji. Można to porównać do tworzenia budowli z gotowych elementów, gdzie podczas budowania nie interesuje nas jak działają w środku użyte elementy a tylko jak je połączyć w całość. Jest to bardzo wygodne i z czasem jak będziemy pisać nowe aplikacje to będziemy mogli wykorzystać już wcześniej stworzone przez nas komponenty.

Jak rozpocząć pracę z Reactem

Jest wiele sposobów rozpoczęcia pracy z Reactem jednak ja jestem fanem gotowych starterów, które pozwalają nam od razu rozpocząć właściwą zabawę z biblioteką zamiast męczyć się z konfiguracją pakietów, webpacka, serwera lokalnego itd. Nie czuję się na siłach by samemu coś takiego na razie tworzyć i wolę zdać się na umiejętności lepszych ode mnie. Jako pierwszy generator polecam ten oficialny od Facebook’a który możecie znaleźć tutaj. Do podstawowych zastosowań nadaje się idealnie jednak posiada parę ograniczeń między innymi nie można używać Sass oraz LESS. Pełną listę znajdziecie na githubie. Jeśli potrzebujecie te rozwiązania to polecam ten generator. Rozszerza nam poprzedni generator o dodatkowe opcje. Ja stosuję ten drugi ponieważ uczę się Sass’a ale wybór należy do was.

W następnym wpisie pokaże jak rozpocząć pracę z Reactem. A wy czego używacie do pracy z Reactem? Korzystacie z generatorów czy macie jakieś własne sprawdzone rozwiązania? Zapraszam do dzielenia się swoimi rozwiązaniami.