Ciężkie życie programisty

Aleksander Patschek

Czas czytania: 2 min
Liczba słów: 401
Data: 23-03-2017
Udostępnij:

Wszyscy uważają zawód programisty za taki piękny ponieważ mamy elastyczne godziny pracy, dużą ilość bonusów i całkiem porządne zarobki. Jednak czasami nie jest tak pięknie jak się niektórym zdaje. Momentami zawód programisty potrafi być bardzo trudny.

Wybór narzędzia

Przy starcie każdego projektu dochodzi do momentu w którym trzeba wybrać odpowiednie języki, narzędzia, frameworki, które pomogą nam przy realizacji zadań. I tutaj pojawia się problem. Co wybrać? Aktualnie do każdego języka istnieje kilka frameworków oraz miliony narzędzi. W przypadku niektórych języków np.: Javascriptu wychodzi kilka narzędzi i bibliotek w ciągu jednego dnia. I pytanie brzmi jak wybrać te wartościowe, które zdobędą rynek i wyrosną na dojrzałe narzędzia a odrzucić te, które po tygodniu przestaną być rozwijane. Niektórzy odpowiedzą żeby się trzymać sprawdzonych rozwiązań jednak na dłuższą metę to nie jest dobre i w końcu będzie trzeba wybrać coś nowego, żeby nie zostać w tyle w stosunku do konkurencji. Wybór narzędzi w projekcie to naprawdę ciężkie zadanie w którym ciężko wybrać złoty środek i powinni się tego podejmować tylko doświadczeni programiści.

Coraz mniej czasu

Kolejnym problemem naszej branży jest czas a właściwie jego brak. I to zarówno tego w pracy jak i prywatnego. Niestety w dzisiejszych czasach wielu klientów chciałoby mieć gotowe programy na już a najlepiej na wczoraj. Również czasami sami się go pozbawiamy bo chcemy być na bieżąco z nowinkami, bo wyszła nowa technologia i trzeba przetestować, bo lubimy programować i nie zauważamy mijających godzin. Ciężko jest znaleźć stan równowagi w którym oprócz programowania znajdzie się czas na coś innego.

Konieczność ciągłej nauki

Tak naprawdę możliwość pracowania w ciekawych projektach jest związana z koniecznością ciągłej nauki. Rzeczy ciekawe to często te nowe, niepoznane i w jakiś sposób wyjątkowe. Tylko żeby móc w nich uczestniczyć trzeba się w jakiś sposób w nie zagłębić. Powoduje to konieczność przeznaczania dodatkowego czasu na naukę i rozwój osobisty. Programista nie jest zawodem w którym jednorazowy okres nauki wystarczy na całe życie. Tutaj wiedza sprzed roku, dwóch, pięć może być już mało przydatna i potrzebna tylko przy utrzymywaniu starych projektów.

Czy to wszystko sprawia, że wybór kariery programisty w swoim życiu jest błędem? Nie wydaje mi się. Każdy zawód posiada swoje plusy i minusy i trzeba być tego świadomym. Nie ma zawodu idealnego w którym by nie było żadnych minusów. Jednak jeśli to co robimy jest naszą pasją to nie zauważamy minusów. Ja taką pasję znalazłem w programowaniu i każdemu życzę by znalazł coś „idealnego” dla siebie.

Jeśli podobał ci się ten artykuł to dołącz do newslettera. Dostaniesz dodatkowe treści do każdego postu oraz eksluzywne materiały, które pomogą ci pisac lepszy kod Chcę uzyskać dostęp do bonusów