WorkTimetable#9 – Połączenie serwera z bazą danych sql na Azure

Czas czytania: 3 min
Liczba słów: 533
Data: 20-04-2017
Udostępnij:

W ostatnim wpisie udało mi się stworzyć kontrolery do mojej aplikacji, które będą odpowiedzialne za dostarczanie danych. Jednak żeby to wszystko działało to trzeba te dane gdzieś trzymać i w jakiś sposób operować na nich.  Tak więc dziś krótki poradnik jak skonfigurować SQLAlchemy we Flasku, żeby działało na bazie danych SQL na Azure.

Baza danych SQL w Azure

Zanim zaczniemy cokolwiek konfigurować to trzeba mieć bazę danych z którą będziemy się łączyć. Jako, że jestem studentem to mam dostęp do części funkcji Azure za darmo i jedną z nich jest baza danych SQL. Ale sposób tworzenia i konfiguracji powinien być identyczny także dla płatnych wersji. Tworzenie bazy danych jest proste i zaczyna się od wybrania odpowiedniej opcji w menu. Nas aktualnie insteresuje Databases-> Bazy danych SQL. Po wybraniu pokazuje się następujące okienko, które należy odpowiednio wypełnić.

2017 04 18

Poniżej przedstawiam jak ja to wypełniłem:

2017 04 17 2 LI

To teraz jeszcze parę rzeczy nim przejdziemy do kodu. Pierwsza ważna rzecz trzeba dodać swój numer IP w Zaporze serwera. Opcję tą znajdziemy pod linkiem Ustaw zaporę serwera znajdującej się na górze strony zakładki Przegląd naszej bazy danych.

2017 04 17 3 LI

Teraz wystarczy, że klikniemy Dodaj adres IP klienta i wybierzemy opcję Zezwalaj na dostęp do usług platformy Azure. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać operacje na bazie z poziomu kodu na naszym komputerze.

whitelist LI

Następną rzeczą jaką jeszcze zrobię to sprawdzę jakimi tabelami dysponuję aktualnie. Aby to sprawdzić wchodzę w zakładce Przegląd do linka Narzędzia i wybieram Edytor zapytań. Następnie loguję się za pomocą danych jakie podałem przy tworzeniu bazy danych i w okienku konsoli najpierw wybieram swoją bazę danych a potem wpisuję komendę która wypisuje wszystkie stworzone tabele. Po wykonaniu pokazuje się następujący widok.

2017 04 17 5 e1492665481512

To znaczy, że mamy czystą bazę i możemy się teraz zająć kodem.

Konfiguracja SQLAlchemy

Konfigurację SQLAlchemy zacząłem od zainstalowania odpowiednich bibliotek przy pomocy tego polecenia:

Pip install pyodbc flask_sqlalchemy

Następnie dodałem następującą wartość do konfiguracji aplikacji

app.config['SQLALCHEMY_DATABASE_URI']='mssql+pyodbc://%s:%[email protected]%s/%s?driver=SQL+Server'%(config['database']['user'],config['database']['password'],config['database']['server'],config['database']['database'])

Zmienne potrzebne do połączenia trzymam w innym pliku, gdzie mam zamiar trzymać wszystkie takie rzeczy. Będzie to plik podobny do parameters.yml w symfony. Wygląda póki co nasepująco

import configparser

config = configparser.ConfigParser()
config['database'] = {
  'user': 'username',
  'password': 'password',
  'server': 'serwer adress',
  'database': 'database name'
}

Nie wiem czy jest to w pełni poprawny sposób ale taki znalazłem na StackOverflow i działa więc póki co zostawiłem ale jeśli znacie lepsze sposoby to będę wdzięczny za wskazówki. Na sam koniec zostało zainicjowanie SQLAlchemy za pomocą zmiennej app

db=SQLAlchemy(app)

Teraz za pomocą zmiennej db będę w stanie wykonywać operacje na bazie danych. Aby sprawdzić czy wszystko działa stworzyłem klasę, która będzie reprezentowała tabelę w bazie danych.

class Events(db.Model):
  id = db.Column(db.Integer, primary_key=True)
  start = db.Column(db.Date)
  end = db.Column(db.Date)
  title = db.Column(db.String(120))

Póki co jest to prosta tabela z 4 polami: data rozpoczęcia, zakończenia, tytuł i klucz podstawowy. To teraz już tylko zostało stworzenie tej tabeli w bazie danych. Aby to zrobić trzeba przejść do konsoli Pythona i wykonać parę kroków. Po pierwsze należy zaimportować plik w którym jest tabela którą chcemy stworzyć. Po drugie plik w którym mamy zdefiniowaną zmienną db. Mając to zrobione wystarczy uruchomić komendę

db.create_all()

Jeśli nie wystąpiły błędy to powinniśmy zobaczyć na Azure nową tabelę jak widać poniżej.

2017 04 17 6 e1492665248980

 

2017 04 17 7 e1492665283489

 

Nie powiem, że cały proces był łatwy ponieważ wszędzie czaiły się drobne rzeczy, które powodowały, że kod się nie wykonywał. Jednak było to warte wysiłku ponieważ teraz możemy w łatwy sposób operować na naszych danych. W następnym wpisie chciałbym poskładać ścieżki i bazę danych w jedną całość. Tak więc do usłyszenia w następnym wpisie