FSGeek

WorkTimetable#9 – Połączenie serwera z bazą danych sql na Azure

By Aleksander Patschek on Apr 20, 2017

W ostatnim wpisie udało mi się stworzyć kontrolery do mojej aplikacji, które będą odpowiedzialne za dostarczanie danych. Jednak żeby to wszystko działało to trzeba te dane gdzieś trzymać i w jakiś sposób operować na nich.  Tak więc dziś krótki poradnik jak skonfigurować SQLAlchemy we Flasku, żeby działało na bazie danych SQL na Azure.

Baza danych SQL w Azure

Zanim zaczniemy cokolwiek konfigurować to trzeba mieć bazę danych z którą będziemy się łączyć. Jako, że jestem studentem to mam dostęp do części funkcji Azure za darmo i jedną z nich jest baza danych SQL. Ale sposób tworzenia i konfiguracji powinien być identyczny także dla płatnych wersji. Tworzenie bazy danych jest proste i zaczyna się od wybrania odpowiedniej opcji w menu. Nas aktualnie insteresuje Databases-> Bazy danych SQL. Po wybraniu pokazuje się następujące okienko, które należy odpowiednio wypełnić.

Poniżej przedstawiam jak ja to wypełniłem:

To teraz jeszcze parę rzeczy nim przejdziemy do kodu. Pierwsza ważna rzecz trzeba dodać swój numer IP w Zaporze serwera. Opcję tą znajdziemy pod linkiem Ustaw zaporę serwera znajdującej się na górze strony zakładki Przegląd naszej bazy danych.

Teraz wystarczy, że klikniemy Dodaj adres IP klienta i wybierzemy opcję Zezwalaj na dostęp do usług platformy Azure. Dzięki temu będziemy mogli wykonywać operacje na bazie z poziomu kodu na naszym komputerze.

Następną rzeczą jaką jeszcze zrobię to sprawdzę jakimi tabelami dysponuję aktualnie. Aby to sprawdzić wchodzę w zakładce Przegląd do linka Narzędzia i wybieram Edytor zapytań. Następnie loguję się za pomocą danych jakie podałem przy tworzeniu bazy danych i w okienku konsoli najpierw wybieram swoją bazę danych a potem wpisuję komendę która wypisuje wszystkie stworzone tabele. Po wykonaniu pokazuje się następujący widok.

To znaczy, że mamy czystą bazę i możemy się teraz zająć kodem.

Konfiguracja SQLAlchemy

Konfigurację SQLAlchemy zacząłem od zainstalowania odpowiednich bibliotek przy pomocy tego polecenia:

Pip install pyodbc flask_sqlalchemy

Następnie dodałem następującą wartość do konfiguracji aplikacji

app.config['SQLALCHEMY_DATABASE_URI']='mssql+pyodbc://%s:%s@%s/%s?driver=SQL+Server'%(config['database']['user'],config['database']['password'],config['database']['server'],config['database']['database'])

Zmienne potrzebne do połączenia trzymam w innym pliku, gdzie mam zamiar trzymać wszystkie takie rzeczy. Będzie to plik podobny do parameters.yml w symfony. Wygląda póki co nasepująco

import configparser

config = configparser.ConfigParser()
config['database'] = {
  'user': 'username',
  'password': 'password',
  'server': 'serwer adress',
  'database': 'database name'
}

Nie wiem czy jest to w pełni poprawny sposób ale taki znalazłem na StackOverflow i działa więc póki co zostawiłem ale jeśli znacie lepsze sposoby to będę wdzięczny za wskazówki. Na sam koniec zostało zainicjowanie SQLAlchemy za pomocą zmiennej app

db=SQLAlchemy(app)

Teraz za pomocą zmiennej db będę w stanie wykonywać operacje na bazie danych. Aby sprawdzić czy wszystko działa stworzyłem klasę, która będzie reprezentowała tabelę w bazie danych.

class Events(db.Model):
  id = db.Column(db.Integer, primary_key=True)
  start = db.Column(db.Date)
  end = db.Column(db.Date)
  title = db.Column(db.String(120))

Póki co jest to prosta tabela z 4 polami: data rozpoczęcia, zakończenia, tytuł i klucz podstawowy. To teraz już tylko zostało stworzenie tej tabeli w bazie danych. Aby to zrobić trzeba przejść do konsoli Pythona i wykonać parę kroków. Po pierwsze należy zaimportować plik w którym jest tabela którą chcemy stworzyć. Po drugie plik w którym mamy zdefiniowaną zmienną db. Mając to zrobione wystarczy uruchomić komendę

db.create_all()

Jeśli nie wystąpiły błędy to powinniśmy zobaczyć na Azure nową tabelę jak widać poniżej.

 

 

Nie powiem, że cały proces był łatwy ponieważ wszędzie czaiły się drobne rzeczy, które powodowały, że kod się nie wykonywał. Jednak było to warte wysiłku ponieważ teraz możemy w łatwy sposób operować na naszych danych. W następnym wpisie chciałbym poskładać ścieżki i bazę danych w jedną całość. Tak więc do usłyszenia w następnym wpisie

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8