FSGeek

5 bibliotek JS'a, które zawładną rynkiem w 2021

By Aleksander Patschek on Jan 4, 2021

W świecie JavaScript mamy sporo bibliotek i czasami nie wiadomo co śledzić. Jako że mamy początek roku to przygotowałem dla Ciebie spis bibliotek, które według mnie w tym roku będą popularne i warto je śledzić. Jeśli nie wiesz czym się zająć, to wybierz jedną i spróbuj swoich sił.

React

Jeśli chodzi o budowanie aplikacji SPA (Single Page Application), to React nie ma sobie równych. Jest aktualnie najpopularniejszą biblioteką do tworzenia aplikacji. Razem z pozostałą dwójką z wielkiej trójcy (Angular i Vue) są odpowiedzialni za większość stworzonych aplikacji w tym roku. I nic nie zapowiada, że coś się zmieni w tym temacie. Na razie na horyzoncie nie widać żadnej biblioteki, która by zagroziła pozycji React’a. A i twórcy React’a nie spoczęli na laurach i ciągle rozwijają swój produkt. Co więcej, jest on wykorzystywany w innych bibliotekach, które tutaj prezentuję. Nic tylko brać i próbować.

Alternatywy:

 • Angular
 • Vue

Next.js

Zauważyłeś, że coraz więcej stron chce być SEO-friendly. Coraz więcej firm zauważa, że SEO jest istotne i chcą by ich strony, były jak najlepsze pod tym względem. I dzięki temu wracamy do rozwiązania, które było kilka lat temu, czyli SSR - strony renderujemy na serwerze i zwracamy do przeglądarki gotowy HTML. Next.js pozwala na budowanie takich aplikacji w React. Warto na to zerknąć, bo w 2021 SEO będzie odgrywało coraz większą rolę.

Alternatywy:

 • Gatsby
 • Napisanie własnego SSR w Node

React Native

Co wykorzystujesz częściej - komputer czy smartphone? Ja zauważyłem u siebie, że nie zaczynam korzystać z danego produktu, jeśli nie ma porządnej aplikacji mobilnej. Dlatego posiadanie aplikacji mobilnej jest teraz właściwie koniecznością. I React Native pozwala stworzyć taką aplikację na iOS’a i Androida, nawet jeśli nie potrafimy pisać aplikacji na mobilki. Wystarczy znajomość JS’a, React’a, parę bibliotek i możemy dostarczyć nowy produkt. Warte uwagi jest również Expo, które jeszcze bardziej ułatwia proces pisania aplikacji i przyspiesza cały proces. Koniecznie sprawdź, jeśli jeszcze nic nie robiłeś w mobilkach.

Alternatywy:

 • Expo
 • Natywne rozwiązania
 • Flutter
 • Cordova
 • Ionic
 • PWA

Express

Nie mogło w zestawieniu zabraknąć oczywiście biblioteki do budowania backendu. Tutaj bez większych zmian ciągle na topie będzie Express, który jest małą biblioteką, dającą duże możliwości. Jest już tak dobrze zadomowiony w programowaniu, że niektóre biblioteki korzystają z niego, dodając kolejną warstwę abstrakcji np. Sails. Natomiast jeśli znasz już tą bibliotekę, to zerknij na alternatywy i spróbuj coś napisać. Może się okaże, że coś ci lepiej podchodzi, a nawet jest łatwiejsze w użyciu.

Alternatywy:

 • Koa
 • Sails
 • Hapi
 • Meteor

Strapi

Na sam koniec zostawiłem bibliotekę Strapi, która pozwala tworzyć tzw. headless cms (jeśli nie znasz tego określenia, to zobacz mój post Co to jest headless CMS ). Strapi jest chyba jedyną biblioteką(jeśli się mylę, to koniecznie mi o tym napisz), która umożliwia stworzenie headless cms w Node.js. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko postawić backend, api i panel administracyjny. Idealne do szybkiego prototypowania - a może nawet całej aplikacji.

Zadanie domowe

Mamy początek roku więc wybierz sobie jedną bibliotekę, której nie znasz i pobaw się nią przez tydzień/dwa/miesiąc. Stwórz prostą aplikację i zobacz, jak ci się pracuje. No i pochwal się, co wybrałeś, co napisałeś i jakie są twoje wrażenia.

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8