FSGeek

Deploy aplikacji w 5 minut z Firebase Hosting

By Aleksander Patschek on Feb 15, 2021

Firebase jest platformą Google’a, która daje narzędzia do budowania aplikacji internetowych. Narzędzi jest sporo i pozwalają na zbudowanie zaawansowanych aplikacji bez konieczności pisania backendu. Jednym z narzędzi jest Firebase Hosting. Można to wykorzytać do hostowania naszej aplikacji.

Co będę hostować?

Nie będzie to żadne rocket science. Pokażę ci jak wypuścić na hosting podstawową aplikację stworzoną w React. Proces będzie wyglądać identycznie dla każdej aplikacji frontendowej, którą budujemy do postaci statycznych plików. Jeśli pracujesz nad swoją aplikacją, to możesz ją wykorzystać. A jeśli nie masz żadnej aplikacji (albo boisz się wykorzystać aktualną) to spróbuj na czystym projekcie.

npx create-react-app firebase-hosting-demo
cd /assets/post/2021/firebase-hosting/firebase-hosting-demo
npm i
npm build

W tym momencie w folderze build są wszystkie pliki gotowe do wyhostowania.

Koszty hostingu na Firebase

Zanim przejdę do tego, jak wykorzystać Firebase jako hostingu trochę o kosztach. Do zabawy/prototypowania nadaje się idealnie. Jak wyglądają darmowe limity dla hostingu?

✅ Pojemność 10GB
✅ Transfer danych 360MB na dzień

Jeśli to jest za mało to można przejść na płatny plan. Płacimy wtedy za wykorzystane zasoby:

✅ Pojemność $0.026/GB
✅ Transfer danych $0.15/GB

Jak widać, nie jest to drogie. Koszty dla małych aplikacji będą zerowe lub bliskie zeru. A większe aplikacje powinny spokojnie zarobić na siebie.

Firebase hosting krok po kroku

Firebase znajdziesz tutaj https://firebase.google.com/. Jest to usługa Google’a więc logowanie odbywa się za pomocą konta Google’a.

zdjęcie konsoli firebase

Możesz tutaj stworzyć nowy projekt. Kreator jest prosty, więc nie pokazuję tutaj co robić - dasz radę samemu ;). Możesz pominąć na razie opcję z Google Analytics - zawsze można to włączyć potem w panelu. Po utworzeniu projektu zobaczysz panel projektu.

panel projektu w firebase

Nas dzisiaj interesuje zakładka Tworzenie i opcja Hosting. Teraz możemy przejść do konsoli. Pierwsza rzecz do zrobienia to zainstalowanie Firebase CLI. Z wykorzystaniem tego narzędzia można wiele rzeczy skonfigurować i ustawić.

npm install -g firebase-tools

Teraz wystarczy skorzystać z tego narzędzia. Pierwsza rzecz to zalogowanie się na nasze konto google’owe, dzięki czemu mamy dostęp do naszych projektów w firebase.

firebase login

firebase login

Teraz zostaje inicjalizacja projektu. Mamy oczywiście do tego komendę:

firebase init

Polecenie to tworzy plik konfiguracyjny, który będzie wykorzystywany podczas innych poleceń. Moglibyśmy to oczywiście stworzyć ręcznie, ale polecenie zrobi to za nas szybciej i lepiej.

wynik polecenia firebase init

W trakcie procesu dostajemy serię pytań, która pozwala na dostosowanie ustawień pod konkretne wymagania. Jak wygląda teraz taki przykładowy plik konfiguracyjny?

{
 "hosting": {
  "public": "build",
  "ignore": [
   "firebase.json",
   "**/.*",
   "**/node_modules/**"
  ],
  "rewrites": [
   {
    "source": "**",
    "destination": "/index.html"
   }
  ]
 }
}

Mamy to, co najważniejsze, czyli nazwę folderu gdzie są zbudowane pliki i jakie pliki ignorować. No i sekcja rewrites jest bardzo ważna. W przypadku aplikacji SPA mamy tylko jeden plik HTML i cała reszta jest sterowana przez JS’a. Jeśli nie damy przekierowania z dowolnej strony do pliku index.html, to po odświeżeniu strony nic nam się nie załaduje.

Na sam koniec wystarczy jedna komenda by wszystko działało:

firebase deploy

wynik polecenia firebase deploy

Adres aplikacji znajdziecie w zakładce Hosting w panelu projektu w Firebase. Będą tam dostępne dwie domyślne domeny i opcja, by dodać własną. I tyle. Zajmuje to 5 minut, a aplikacja stoi i jest gotowa na kolejne prace.

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8