ESLint - statyczna analiza kodu w JavaScript

Aleksander Patschek

Czas czytania: 3 min
Liczba słów: 598
Data: 01-03-2020
Udostępnij:

Narzędzia do statycznej analizy kodu występują w każdym języku programowania. W JavaScript jednym z takich narzędzi jest ESLint. Pomaga nam nie tylko utrzymać czysty kod ale niejednokrotnie zapobiega powstawaniu błędów. I tyle wystarczy by być obowiązkowym elementem każdego projektu.

ESLint

ESLint jest biblioteką, która powstała 7 lat temu i pozwala definiować reguły dotyczące kodu. Bilbioteka sama w sobie nie narzuca żadnych konkretnych reguł tylko daje użytkownikom narzędzia do ich samodzielnego zdefiniowania. Oczywiście oprócz możliwości korzystania z od razu wbudowanych reguł mamy możliwość tworzenia własnych pluginów i modułów, które dostarczają nowe funkcjonalności. Sam ESLint może pracować w dwóch trybach:

 • Sprawdzanie czy nasz kod spełnia reguły, które sobie zdefiniowaliśmy - idealne do CI/CD
 • Automatyczna naprawa naszego kodu tak aby spełniał reguły

Automatyczna naprawa jest naprawdę fajną funkcjonalnością ale trzeba pamiętać, że nie zawsze naprawi błąd no i czasami są sytuacje gdzie chcemy napisać coś niezgodnego z regułami. Aby naprawić kod wystarczy, że dodamy przełącznik --fix do komendy. Kolejną zaletą ESLinta jest mocna integracja ze wszystkimi wiodącymi edytorami - potrafią one znaleźc naszą konfigurację i formatować kod według naszych reguł.

Co z TypeScriptem?

Do niedawna jeśli chcieliśmy skorzystać z lintera w projekcie z TypeScriptem mogliśmy skorzystać z biblioteki TSLint. Jednak w 2019 roku zdecydowano o zawieszeniu prac nad rozwojem tej biblioteki i rozwojem wsparcia dla Typescripta w samym ESLint. W tym roku przestaną być już akceptowane wszystkie PR'ki więc dla nowych projektów zdecydowanie polecam ESLinta a w przypadku starych zastanowił się czy nie warto się na niego przenieść.

Konfiguracja ESLinta

Zanim przjedziemy do konfiguracji samego ESLinta musimy go zainstalować

npm install eslint --save-dev

Teraz mamy do wyboru dwie drogi: możemy albo sami wszystko skonfigurować od zera albo skorzystać z odpowiedniego polecenia

npx eslint --init

Po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań dostaniemy wstępnie skonfigurowany plik .eslintrc, który możemy następnie dowolnie konfigurować i zmieniać. Najważniejsze ustawienia znajdziemy w opcjach plugins, extends, rules - i też z nich będziemy najczęściej korzystać.

Podczas konfigurowania naszego pliku będziemy zaczynać od sekcji plugins - tutaj będziemy umieszczać pakiety, któee dodatkowo instalujemy i chcemy z nich skorzystać. Biblioteki te najczęściej mają nazwę w postaci eslint-plugin-nazwaPluginu .

Sekcja extends sluży do rozszerzania naszej konfiguracji o pewien zestaw reguł. Może to być pojedyncza nazwa zestawu, którym określimy podstawy zbiór reguł np.: "extends": "eslint:recommended", lub też tablica kolejnych zestawów gdzie każda z pozycji będzie coś dodawała od siebie.

No i na koniec zostawiłem sekcję rules - tutaj możemy dodawać reguły, które nie znalazły się w konfiguracji powstałej przy użyciu sekcji extends lub zmieniać sposób ich zachowania. Jest to obiekt w którym klucze są nazwami reguł, które chcemy skonfigurować, natomiast wartościami są ustawienia dla konkretnych reguł. To co możemy ustawić zależy od konkretnej reguły i zawsze musimy zajrzeć do dokumentacji. Elementem powtarzającym się w każdej regule jest definiowanie jak powinien reagować eslint na kod, który łamie regułę - mamy tutaj trzy opcje:

 • off - reguła jest wyłączona
 • warning - reguła będzie się wyświetlała tylko jako ostrzeżenie
 • error - reguła będzie wyrzucała błąd

No to teraz jak uruchomić ESLint'a i sprawdzić nasz kod? Wykorzystujemy oczywiście polecenie eslint z odpowiednimi przełącznikami. To jakie są wszystkie możliwe opcje to można sprawdzić w dokumentacji ale na samym początku wystarczy dwa:

 • --ext - określamy rozszerzenie plików jakie mają być sprawdzane
 • --fix - jeśli chcemy naprawić kod

Całościowo komenda może wyglądać następująco:

eslint src --ext .ts,.tsx
eslint src --ext .ts,.tsx --fix

Ciekawe reguły

Oczywiście jak to w świecie JS'a mamy dostępnych wiele pluginów i ustawień, z których możemy skorzystać podczas budowania naszego pliku .eslintrc. Ja chciałbym pokazać wam moje ulubione reguły bez których nie wyobrażam sobie pisania czystego kodu. Oczywiście to są tylko moje propozycje i warto samemu zbudować swój zbiór reguł:

 • "no-console": "error"
 • "import/no-default-export": "error",
 • "import/order": [ "error", { "groups": ["external", "builtin","parent","internal","index", "sibling"], "newlines-between": "always" } ],
 • "@typescript-eslint/no-explicit-any": "error",
 • "@typescript-eslint/no-empty-function": "error"

A wy macie korzystacie na codzień z ESLinta? Macie jakieś ulubione reguły bez których nie wyobrażacie sobie pisania kodu?

Jeśli podobał ci się ten artykuł to dołącz do newslettera. Dostaniesz dodatkowe treści do każdego postu oraz eksluzywne materiały, które pomogą ci pisac lepszy kod Chcę uzyskać dostęp do bonusów