FSGeek

Express.js - Hello World

By Aleksander Patschek on Jan 9, 2018

W podsumowaniu poprzedniego roku zastanawiałem się czym się zająć w kwestii backendu. Początkowo myślałem o Go albo .Net ale póki co postanowiłem dalej kontynuować temat Node.js. Uznałem, że lepiej będzie dla mnie jak się skupię póki co na Javascript a potem można poznawać inne języki. Zdecydowałem się również na framework Express, który mam zamiar wykorzystać w mojej pracy inżynierskiej. Dziś szybki wstęp jak zacząć z nim pracę.

Instalacja

Express.js jest prosty w instalacji i jedyne czego wymaga to zainstalowanej platformy Node.js oraz posiadania narzędzia npm lub yarn do instalowania zależności. Jedyny krok jaki musimy zrobić to w konsoli uruchomić następującą linijkę yarn add express.

express-add

Pobierze to nam odpowiednie biblioteki, które są potrzebne dla tego frameworka, dzięki czemu można przejść od razu do pisania pierwszej aplikacji.

Hello World

Żeby móc cokolwiek uruchomić musimy sobie stworzyć plik gdzie będzie pisany dalszy kod. Plik może mieć dowolną nazwę u mnie to będzie app.js. Mając to możemy zacząć pisać:

const express = require('express')
const app = express()

Pierwsze dwie linijki to będzie tylko zaimportowanie naszego frameworka oraz utworzenie jego instancji, którą będziemy dalej wykorzystywać. Dalej będziemy mieć coś takiego:

app.get('/', (req, res) => res.send('Hello World!'))

app.listen(3000, () => console.log('Server is working on port 3000'))

Pierwsza linia jest to zdefiniowanie adresu pod którym będzie nasłuchiwać nasza aplikacja. W momencie gdy się odwołamy pod ten adres zapytaniem GET to zostanie wywołana funkcja posiadająca dwa parametry: request(req) czyli dane które trafiają do nas od klienta, oraz response(res) dzięki któremu będziemy mogli zwrócić dane. Jest to zachowanie identyczne do tego, które opisałem w poście dotyczącym własnego serwera http w Node.js.

Druga linia określa pod jakim portem będzie widoczna nasza aplikacja. Serwerem naszej aplikacji w tym przypadku będzie localhost ale żeby móc korzystać z naszego serwera musimy przy zapytaniach określić port jaki odpytujemy inaczej nam to nie zadziała.

Po uruchomieniu tego w konsoli zobaczymy następujący widok:

express-run

Znaczy to, że nasz serwer działa i możemy uruchomić naszą aplikację w przeglądarce i sprawdzić efekt:

express-hello-world

Prosty routing

Jako sprawdzenie czy instalacja przebiegła pomyślnie to taki routing nam wystarczy. Jednak w każdej aplikacji będziemy potrzebować dużo większego routingu. Na szczęście Express.js nam ułatwia pracę dostarczając gotowe metody. Parę linijek wyżej pokazałem, jak zareagować na zapytanie GET pod scieżkę /. W analogiczny sposób możemy reagować na inne zapytania REST:

  • app.post(scieżka, funkcja)
  • app.put(scieżka, funkcja)
  • app.delete(scieżka, funkcja)
app.get('/', (req, res) => res.send('GET'));
app.post('/', (req, res) => res.send('POST'));
app.put('/', (req, res) => res.send('PUT'));
app.delete('/', (req, res) => res.send('DELETE'));

Najprościej żeby sprawdzić czy nasz nowy routing działa jest wykorzystać jakąś aplikację, która pozwala wysyłać zapytania REST. Ja korzystam z Postman ale możecie użyć innej.

express-get express-post express-put express-delete

W bardzo prosty sposób byliśmy w stanie stworzyć kod, który reaguje na różne rodzaje zapytań. Teraz wystarczy rozbudować funkcję obsługującą zapytanie by nasz serwer robił coś więcej niż tylko zwracał statyczny tekst. Ale tym się zajmę w następnym poście.

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8