FSGeek

Jak korzystać z Firebase'a 100% za darmo?

By Aleksander Patschek on Feb 22, 2021

Jedną z przeszkód przy nauce firebase’a może być strach przed kosztami. Strach przed tym, że zrobimy jakąś głupotę i zapłacimy majątek, może być blokujący. Pokażę ci, jak można to zrobić w 100% bezpiecznie i za darmo.

Local Emulator Suite

Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie emulatora. Narzędzie tego typu pozwala na bezpieczną zabawę i naukę. Dostajemy środowisko testowe, które pozwala na przetestowanie funkcjonalności. Co więcej, można to wykorzystać podczas developmentu, by na spokojnie opracować optymalną strukturę.

Oczywiście nie mamy dostępu do wszystkich funkcjonalności. Z czego możemy skorzystać:

✅ Authentication
✅ Function
✅ Firestore
✅ Database
✅ Hosting
✅ Pub/sub

Możemy również wykorzystać tę funkcjonalność przy testach. Szczególnie przy integracyjnych będzie miało to dla nas duże znaczenie. Mamy wtedy możliwość przetestować całe flow, ale jesteśmy zabezpieczeni przed błędami.

Korzystanie z Local Emulator Suite

Do zainstalowania Local Emulator Suite potrzebujemy tylko Firebase CLI i polecenia firebase init emulators. Zostaniemy wtedy zapytani o parę ustawień, między innymi co chcemy emulować oraz czy chcemy dashboard dla emulatora (i tak - chcemy).

inicjalizacja emulatorów

Jak sprawdzimy teraz plik konfiguracyjny to zobaczymy nowe wartości.

"emulators": {
  "auth": {
   "port": 9099
  },
  "firestore": {
   "port": 8080
  },
  "database": {
   "port": 9000
  },
  "hosting": {
   "port": 5000
  },
  "ui": {
   "enabled": true,
   "port": 4000
  }
 }

Możemy ustawiać porty dla każdej aplikacji. Najciekawszy w tym momencie będzie panel dashboard. Znajdziemy tam uproszczoną wersję, tego co jest w panelu Firebase dla projektu. Dzięki temu można zobaczyć, co się dzieje w naszym projekcie.

Teraz trzeba uruchomić emulator. Wykorzystam do tego polecenie firebase emulators:start

wynik polecenie uruchomienia emulatora

I teraz możemy wejsć na adres http://localhost:4000/ by zobaczyć panel emulatora

panel emulatora

Hosting

W ostatnim poście pokazywałem, jak można wykorzystać Firebase jako hosting dla naszej aplikacji. Hosting też jest jednym z elementów emulatora i wystarczy, że wejdziemy na adres http://localhost:5000/, by testować naszą aplikację (jeśli masz ustawiony inny port, to musisz samodzielnie wpisać adres).

A jak wygląda sytuacja dla pozostałych funkcjonalności? Możesz sprawdzić sam w dokumentacji albo dopisać się do mojego newslettera, gdzie będę to dokładnie opisywał ;)

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8