Generowanie plików z Plop

Aleksander Patschek

Czas czytania: 3 min
Liczba słów: 493
Data: 22-01-2020
Udostępnij:

Narzędzia CLI są wszechobecne i trzeba przyznać, że ułatwiają nam życie. Dzięki nim jesteśmy w stanie zautomatyzować wiele rzeczy i skupić się na tym co istotne czyli warstwie biznesowej. Jednym z zadań, które CLI wykonują jest automatyczne tworzenie plików, wypełnionych początkową treścią. Jak w krótkim czasie możemy sobie sami stworzyć taką funkcjonalność?

Podejście proste

Najprostsze podejście nie wymaga żadnych bibliotek tylko odrobinę wiedzy i znajomości Regex'a. Możemy wykorzystać wbudowane w Node.js funkcje by odczytać plik i następnie przy pomocy różnych Regexów podmienić wartości na takie jakie chcemy. Jaki jest problem takiego rozwiązania? Po pierwsze musimy sami budować CLI, dbać o walidację danych oraz o całą resztę procesu. Jednak te rzeczy można by zautomatyzować by dało się szybciej tworzyć nowe szablony. I do tego celu możemy wykorzystać bibliotekę Plop

Plop

Standardowo zacznijmy od instalacji

npm install --save-dev plop

Teraz możemy w naszym projekcie wykorzystywać polecenie plop. Jednak to nie wszystko. Aby całość działała poprawnie potrzebujemy jeszcze pliku konfiguracyjnego gdzie zdefiniujemy sobie co i jak chcemy tworzyć. Plik powinien mieć nazwę plopfile.js i być w głównym katalogu projektu. Sam plik ma prostą strukturę, która wygląda następująco:

module.exports = function (plop) {
}

A co możemy umieścić wewnątrz obiektu? Możemy tutaj dodać 4 rodzaje elementów:

 • setGenerator - tworzy generator
 • setHelper - tworzy helper, który możemy wykorzystywać w naszych szablonach (np.: modyfikacja tekstu)
 • setPartial - tworzy kawałek kodu, który możemy wykorzystywać w szablonach (np.: często powtarzający się kawałek kodu)
 • setActionType - tworzy naszą własną akcję
 • setPropmt - tworzy nasz nowy prompt
 • load - ładuje dane z innego plopfile'a lub npm'a

Hello World

Jak widać biblioteka ma ogromne możliwości. Sam jeszcze nie bawiłem się wszystkimi dlatego dziś tylko prosty przykład - ale już tyle wystarczy by zautomatyzować pracę. Standardowo przy nauce nowego języka piszemy słynne hello world dlatego tu też podejdziemy tradycyjnie. Zacznijmy od setGenerator:

module.exports = function (plop) {
  plop.setGenerator('hello-world',{
    description: 'hello.txt file',
    prompts: [],
    actions:[]
  })
}

Pierwsza wartość jest nazwą generatora i będzie potem przez nas używana do przy wywoływaniu komendy. Potem mamy opis. Prompts jest jedną z bardziej interesujących sekcji w tej konfiguracji. Wpisujemy tutaj obiekty które konfigurują pytania w konsoli tworzone przy pomocy biblioteki Inquirer.js - to znaczy, że możemy wpisać tutaj wszystko co daje ta biblioteka. No i na sam koniec Actions czyli co ma zrobić biblioteka na podstawie danych wpisanych przez użytkownika. Mamy tutaj dostępnych kilka opcji:

 • Add
 • AddMany
 • Modify
 • Append
 • Custom

To teraz możemy stworzyć pierwszy szablon wraz z zawartością

Hello {{ name }}

Tekst oznaczony przy pomocy {{ }} będzie zamieniony na podstawie danych podanych przez użytkownika. Muszą się one zgadzać ze zmiennymi, które ustawimy w prompts. No i na koniec trzeba jeszcze wypełnić pola prompts i actions

module.exports = function (plop) {
  plop.setGenerator('hello-world',{
    description: 'hello.txt file',
    prompts: [
      {
        type: 'input',
        name: 'name',
        message: 'What is your name',
        validate: (value)=>value.length >0 ? true : 'name is required'
      }
    ],
    actions:[
      {
        type: 'add',
        path: './{{name}}.txt',
        templateFile: 'templates/hello.txt',
        abortOnFail: true
      },
    ]
  })
}

Teraz wystarczy, że to uruchomimy. Mamy tutaj dwie opcję: zainstalujemy bibliotekę plop globalnie albo dodamy sobie wpis w sekcji scripts "plop": "plop" . Ja osobiście preferuję drugą opcję.

npm run plop hello-world

Dzięki temu uruchomimy nasz nowy generator i po wypełnieniu danych powstanie nam nowy plik zgodnie z ustawieniami. Gdzie możemy coś takiego wykorzystać? Na pewno podczas tworzenia nowych komponentów możemy to wykorzystać do tworzenia kompletu plików: komponent, kontener, typowanie, testy wraz z minimalnym szablonem. Drugi przykład to dodawnie nowego obiektu do store w redux gdzie dodajemy model, akcje, typowania itd. Poprawnie wykorzystanie plop.js może znacząco przyspieszyć tworzenie oprogramowania przez nas i wyeliminować powtarzalne oraz nudne elementy.

Jeśli podobał ci się ten artykuł to dołącz do newslettera. Dostaniesz dodatkowe treści do każdego postu oraz eksluzywne materiały, które pomogą ci pisac lepszy kod Chcę uzyskać dostęp do bonusów