FSGeek

Generowanie plików z Plop

By Aleksander Patschek on Jan 22, 2020

Narzędzia CLI są wszechobecne i trzeba przyznać, że ułatwiają nam życie. Dzięki nim jesteśmy w stanie zautomatyzować wiele rzeczy i skupić się na tym co istotne czyli warstwie biznesowej. Jednym z zadań, które CLI wykonują jest automatyczne tworzenie plików, wypełnionych początkową treścią. Jak w krótkim czasie możemy sobie sami stworzyć taką funkcjonalność?

Podejście proste

Najprostsze podejście nie wymaga żadnych bibliotek tylko odrobinę wiedzy i znajomości Regex’a. Możemy wykorzystać wbudowane w Node.js funkcje by odczytać plik i następnie przy pomocy różnych Regexów podmienić wartości na takie jakie chcemy. Jaki jest problem takiego rozwiązania? Po pierwsze musimy sami budować CLI, dbać o walidację danych oraz o całą resztę procesu. Jednak te rzeczy można by zautomatyzować by dało się szybciej tworzyć nowe szablony. I do tego celu możemy wykorzystać bibliotekę Plop

Plop

Standardowo zacznijmy od instalacji

npm install --save-dev plop

Teraz możemy w naszym projekcie wykorzystywać polecenie plop. Jednak to nie wszystko. Aby całość działała poprawnie potrzebujemy jeszcze pliku konfiguracyjnego gdzie zdefiniujemy sobie co i jak chcemy tworzyć. Plik powinien mieć nazwę plopfile.js i być w głównym katalogu projektu. Sam plik ma prostą strukturę, która wygląda następująco:

module.exports = function (plop) {
}

A co możemy umieścić wewnątrz obiektu? Możemy tutaj dodać 4 rodzaje elementów:

 • setGenerator - tworzy generator
 • setHelper - tworzy helper, który możemy wykorzystywać w naszych szablonach (np.: modyfikacja tekstu)
 • setPartial - tworzy kawałek kodu, który możemy wykorzystywać w szablonach (np.: często powtarzający się kawałek kodu)
 • setActionType - tworzy naszą własną akcję
 • setPropmt - tworzy nasz nowy prompt
 • load - ładuje dane z innego plopfile’a lub npm’a

Hello World

Jak widać biblioteka ma ogromne możliwości. Sam jeszcze nie bawiłem się wszystkimi dlatego dziś tylko prosty przykład - ale już tyle wystarczy by zautomatyzować pracę. Standardowo przy nauce nowego języka piszemy słynne hello world dlatego tu też podejdziemy tradycyjnie. Zacznijmy od setGenerator:

module.exports = function (plop) {
  plop.setGenerator('hello-world',{
    description: 'hello.txt file',
    prompts: [],
    actions:[]
  })
}

Pierwsza wartość jest nazwą generatora i będzie potem przez nas używana do przy wywoływaniu komendy. Potem mamy opis. Prompts jest jedną z bardziej interesujących sekcji w tej konfiguracji. Wpisujemy tutaj obiekty które konfigurują pytania w konsoli tworzone przy pomocy biblioteki Inquirer.js - to znaczy, że możemy wpisać tutaj wszystko co daje ta biblioteka. No i na sam koniec Actions czyli co ma zrobić biblioteka na podstawie danych wpisanych przez użytkownika. Mamy tutaj dostępnych kilka opcji:

 • Add
 • AddMany
 • Modify
 • Append
 • Custom

To teraz możemy stworzyć pierwszy szablon wraz z zawartością

Hello {{ name }}

Tekst oznaczony przy pomocy {{ }} będzie zamieniony na podstawie danych podanych przez użytkownika. Muszą się one zgadzać ze zmiennymi, które ustawimy w prompts. No i na koniec trzeba jeszcze wypełnić pola prompts i actions

module.exports = function (plop) {
  plop.setGenerator('hello-world',{
    description: 'hello.txt file',
    prompts: [
      {
        type: 'input',
        name: 'name',
        message: 'What is your name',
        validate: (value)=>value.length >0 ? true : 'name is required'
      }
    ],
    actions:[
      {
        type: 'add',
        path: './{{name}}.txt',
        templateFile: 'templates/hello.txt',
        abortOnFail: true
      },
    ]
  })
}

Teraz wystarczy, że to uruchomimy. Mamy tutaj dwie opcję: zainstalujemy bibliotekę plop globalnie albo dodamy sobie wpis w sekcji scripts "plop": "plop" . Ja osobiście preferuję drugą opcję.

npm run plop hello-world

Dzięki temu uruchomimy nasz nowy generator i po wypełnieniu danych powstanie nam nowy plik zgodnie z ustawieniami. Gdzie możemy coś takiego wykorzystać? Na pewno podczas tworzenia nowych komponentów możemy to wykorzystać do tworzenia kompletu plików: komponent, kontener, typowanie, testy wraz z minimalnym szablonem. Drugi przykład to dodawnie nowego obiektu do store w redux gdzie dodajemy model, akcje, typowania itd. Poprawnie wykorzystanie plop.js może znacząco przyspieszyć tworzenie oprogramowania przez nas i wyeliminować powtarzalne oraz nudne elementy.

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8