Wysyłanie danych przy pomocy GraphQL

Aleksander Patschek

Czas czytania: 2 min
Liczba słów: 377
Data: 16-10-2017
Udostępnij:

Witajcie w już trzecim poście dotyczącym GraphQL. Jeśli ominęliście je to gorąco zachęcam do odwiedzenia: Jak zacząć zabawę z GraphQL oraz Typy i schematy w GrapQL. Jednak odbieranie danych to za mało. Musimy mieć możliwość wysyłania własnych danych. Dziś opiszę jak można w tym języku zapytań to zrobić przy pomocy mutacji(mutation).

Przekazywanie argumentów

Jednak zanim przejdę do właściwej części, w której pokażę jak wykonywać zapytania Insert i Delete zatrzymam się jeszcze na chwilę w zwykłych zapytaniach. Bardzo często nie potrzebujemy listy ze wszystkimi danymi. Zazwyczaj potrzebujemy tylko jeden konkretny element by go wyświetlić lub zedytować. W GraphQL do tego celu możemy wykorzystać przekazywanie argumentów. W schemacie możemy sobie zdefiniować nowe pole o takiej strukturze:

getPost(id:ID!):Post

Dzięki temu takie pole może przyjmować dodatkowe argumenty. To została nam jeszcze funkcja zwracająca wynik:

getPost:({id})=>posts[id],

Warto zauważyć, że argumentem jest obiekt. Tak samo muszą być przekazane dane podczas tworzenia zapytania. Nie możemy po prostu przekazać wartości, ponieważ dostaniemy następujący błąd: arguments_error Przy wysyłaniu zapytania musimy wysłać obiekt z nazwami pól odpowiadającymi tym, które zdefiniowaliśmy w schemacie. arguments_success

Mutacje

Mutacje są specjalnym rodzajem zapytania, które ma zmodyfikować dane na serwerze czyli będzie to odpowiednik INSERT, EDIT i DELETE z REST'a. Definiuje się je i używa podobnie do zwykłych zapytań a szczególnie pokazanych w poprzednim paragrafie zapytań z argumentem. Zapytania z tej grupy umieszczamy w specjalnym typie wewnątrz schematu:

type Mutation{
}

Mając coś takiego można tworzyć pola, które są nam potrzebne. Tworzymy je identycznie jak podczas przekazywania argumentów:

addPost(title:String,author:String):Post,

I od razu funkcję która to obsłuży :

addPost:({title,author})=>{
  posts[nextIndex]={title,author};
  nextIndex++;
  return {title,author};
},

Nad tworzeniem zapytań warto się chwilę zatrzymać ponieważ wygląda trochę inaczej. Pierwsza różnica to słowo kluczowe mutation na początku zapytania. Drugie to musimy podać jakie pola chcemy otrzymać z powrotem.

mutation_subfield

Bez tego dostaniemy następujący błąd:

mutation_error

Da się to ominąć ustawiając w schemacie zwracany typ na Boolean

addPost(title:String,author:String):Boolean

Wtedy możemy wykonać następujące zapytanie i nie dostaniemy błędu:

mutation_bool

Na sam koniec jeszcze wspomnę o możliwości zebrania wszystkich wymaganych pól, które należy przekazać w postaci obiektu. Nie możemy tutaj użyć słówka kluczowego type ale mamy za to słówko kluczowe input. Może to wyglądać w następujący sposób:

inputPostInput{
  title:String,
  author:String
}

type Mutation{
  addPost(post:PostInput):Post,
}

addPost:({post})=>{
  posts[nextIndex]=post;
  nextIndex++;
  return post;
},

Dzięki temu możemy zredukować ilość pól o jakich trzeba pamiętać i możemy używać tego w wielu miejscach np.: dodawanie nowego elementu i jego edycja może wymagać tych samych pól więc nie musimy powielać ich wszystkich tylko użyć odpowiedniego typu.

Jeśli podobał ci się ten artykuł to dołącz do newslettera. Dostaniesz dodatkowe treści do każdego postu oraz eksluzywne materiały, które pomogą ci pisac lepszy kod Chcę uzyskać dostęp do bonusów