Cześć, stworzyłem newsletter by móc dać ci jeszcze więcej wartości w 2021

Czy Hacktoberfest szkodzi open-source??

Czas czytania: 2 min
Liczba słów: 352
Data: 05-10-2020
Udostępnij:
Cześć. Cieszę się, że czytasz mój post. Jeśli podoba ci się to co piszę i chcesz otrzymywać informacje o nowych postach to dołącz do mojego newslettera .

Jeśli zauważysz, że jakieś treści się zdezaktualizowały, a jesteś nimi zainteresowany to napisz do mnie na [email protected]. Zależy mi na tym aby tworzyć dla ciebie treści o największej jakości.
Dziękuję za pomoc i dołączenie do newslettera - to daje siły do pisania kolejnych postów.

Zaczął się październik, a wraz z nim Hacktoberfest. Za wspieranie projektów open-source możemy otrzymać upominek w postaci tegorocznej koszulki. Ale czy takie wydarzenie jest dobre dla społeczności open-source, czy może wręcz przeciwnie?

Zasady Hacktoberfest

Zasady tego wydarzenia są proste. Należy wspomóc twórców bibliotek open-source i stworzyć 4 poprawne PR'ki do repozytoriów. I pierwsze 70,000 uczestników, którzy spełnią wymagania, otrzymają tegoroczną koszulkę.

Dobra część Hacktoberfest

Sama idea wydarzenia jest bardzo fajna i potrzebna. Ma na celu zachęcić ludzi by pomagali w tworzeniu bibliotek. Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ w dzisiejszych czasach jesteśmy już bardzo przywiązani do takich rozwiązań i ciężko nam się obyć bez nich. Pisałem o tym w poście o open-source (jeśli go jeszcze nie czytałeś to kliknij tutaj). I jednym z najważniejszych problemów, jakie dotyka open-source to brak ludzi chętnych do utrzymywania i rozwijania projektów. Więc Hacktoberfest jest bardzo potrzebny dla całej społeczności.

Co nie działa w Hacktoberfest?

Jednak gdyby było tak kolorowo, to nie byłoby tego wpisu. Największym problem tego wydarzenia są nagrody, które miały zachęcić do udziału. Tylko jednocześnie te nagrody powodują, że tłumy ludzi chcą zdobyć koszulkę jak najmniejszym wysiłkiem. I przez takie zachowanie repozytoria są zalewane spamem w postaci PR'ek, które zmieniają jedną linijkę w Readme. To nie tylko nie pomaga w utrzymywaniu open-source, ale również dużo bardziej utrudnia to zadanie. Warto zobaczyć co o tym myślą doświadczeni programiści i autorzy open-source

Hacktoberfest 2.0, czyli jak ulepszyć formułę

W momencie, gdy tworzyłem ten post, to Digital Ocen zmienił trochę formułę wydarzenia (tutaj znajdziecie oryginalne ogłoszenie). Teraz, aby dostać koszulkę, trzeba dodać PR'ki do repozytoriów, które są oznaczone wątkiem hacktoberfest. Innymi słowy, to autor repozytorium decyduje czy chce brać udział w tym wydarzeniu. Jest to niewątpliwie dobry ruch ze strony organizatorów, ale czy wystarczający? Ciągle autorzy, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w wydarzeniu, mogą się zmagać z dużą ilością spamu. Może będzie trzeba wprowadzić większe ograniczenia np.: punkty ujemne za spam. Na pewno coś trzeba zrobić, aby zachęcić ludzi do współtworzenia open-source, ale jednocześnie chronić autorów przed zalewem spamu, który nie pomaga w rozwijaniu bibliotek. Może przed przyszłoroczną edycją trzeba się bardziej zastanowić jak to zapewnić?

Dopisując się do newslettera, dostaniesz dodatkowe treści do każdego postu oraz zadania do przećwiczenia. Dołączam do newslettera, by nauczyć się jeszcze więcej