FSGeek

Koa.js - pierwsze kroki

By Aleksander Patschek on Aug 19, 2019

Najcześciej jeśli mówi się o frameworku dla Node.js to myślmy o Express.js. Jest najpopularniejszy, znajdziemy bardzo dużo informacji o nim oraz powstało na jego postawie wiele aplikacji. Jednak Express.js to nie wszystko - istnieją inne równie dobre frameworki. Jednym z nich jest Koa, który osobiście bardzo mi się spodobał.

Inne wpisy o Koa

Koa.js

Framework Koa jest dziełem twórców frameworka Express. Został stworzony z myślą by dostarczał minimalny interfejs do budowania aplikacji z wykorzystaniem Node.js. Jeśli zerkniecie do kodu na Github to zauważycie, że kodu jest naprawdę mało - tylko to co jest wykorzystywane przy każdym zapytaniu (czyli jest najbardziej potrzebne) znajduje się w głównej bibliotece. Koa polega na middlewares, które rozszerzają możliwości biblioteki o dodatkowe możliwości. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać minimalny rozmiar biblioteki budując naszą aplikację tylko z potrzebnych elementów. Kolejny element, który odróżnia Koa od Express to rezygnacja z korzystania callbacks na rzecz wprowadzonych do JS’a nowości w postaci async/await. Dzięki temu kod wygląda dużo czyściej co wie każdy kto spotkał się kiedyś z callback hell

Wymagania oraz instalacja Koa

Z racji tego że korzystamy z async to Node musi być w wersji przynajmniej v7.6.0. Jednak nie powinien to być problem skoro za chwilę wyjdzie wersja 12 LTS - zachęcam do aktualizowania i korzystania z nowości, które się pojawiają w każdej wersji. Aby teraz zacząć korzystać z tego frameworka musimy go zainstalować tym poleceniem:

npm install koa

Hello World

Skoro wszystko co potrzebne mamy zainstalowane to możemy napisać pierwszą aplikację, którą będziemy standardowo Hello World. Jak będzie wyglądał taki kod?

const Koa = require('koa');
const app = new Koa();


app.use(ctx=>{
    ctx.body = "Hello World"
    ctx.status = 200;
})

app.listen(3000);

Jeśli pisaliście coś kiedyś w Expressie to kod będzie wyglądał dla was znajomo.

const Koa = require('koa');
const app = new Koa();

//... 

app.listen(3000);

Na samym początku mamy import samej biblioteki oraz inicjalizację aplikacji. Dodatkowo też każdą aplikację chcemy uruchomić do czego służy polecenie app.listen(). Możemy podać tam dwa parametry:

  • Pierwszy określa numer portu pod jakim uruchomimy aplikację
  • Drugi parametr jest opcjonalny i możemy tam przekazać funkcję, która zostanie wywołana jeśli aplikacja się poprawnie uruchomi
app.use(ctx=>{
    ctx.body = "Hello World"
	ctx.status = 200;
})

Wszystko to co jest pomiędzy to jest właściwa część aplikacji. Tym razem korzystamy z tylko jednego middleware’a - za każdym razem gdy korzystamy z funkcji app.use to rejestrujemy nowy middleware, z którego będziemy korzystać. Dokładnie o middlewarach będę pisać w kolejnym poście - tutaj tylko wspominam o tym na potrzeby tego przykładu.

Za każdym razem gdy wykonamy zapytanie na serwer to zostają wywołane wszystkie middleware’y - każdy z nich może w pewien sposób modyfikować odpowiedź. W pierwszym Hello World zwracamy w odpowiedzi nasz tekst oraz ustawiamy status odpowiedzi na 200 - Koa automatycznie ustawia status jako 404.

Teraz żeby to uruchomić musimy wrócić do konsoli i wpisać

node scieżka/do/pliku

I tyle - aplikacja działa. Jedyny problem to, że jeśli zrobimy jakieś zmiany w kodzie to musimy ręcznie przeładować naszą aplikację. Tak samo w przypadku błędów - będziemy musieli uruchomić aplikację na nowo. To jak sobie z tym poradzić i jak sobie ułatwić pracę będzie w innym poście.

Dziś to wszystko. Chciałbym te posty były krótkie, konkretne i dotyczyły zagadnienia. W następnym poście napiszę więcej na temat samych middlewares, ponieważ to na nich będzie opierała się cała logika. No i pytanie do was - pracowaliście kiedyś z Koa produkcyjnie, czy tylko Express? Jeśli tak to jak się wam z tym pracowało i jak się sprawdzało w praktyce?

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8