FSGeek

LaTeX - lepszy sposób na pisanie?

By Aleksander Patschek on Oct 9, 2018

Każdy kto musiał pisać jakieś sprawozdanie, raport czy inną pracę pisemną wie, że formatowanie tekstu może być momentami uciążliwe. Wstawienie obrazka powoduje rozwalenie dokumentu w najmniej spodziewanej chwili a chwila nieuwagi powoduje, że punkty mają różne wcięcia. Czy da się skupić tylko na tekście i zapomnieć o formatowaniu mając nadzieję, że zrobi się samo i do tego dobrze? Zapraszam do poznania LaTex’a.

Czym jest LaTex?

LaText jest językiem znaczników, które są zestawem makr dla języka TeX. TeX został stworzony na Uniwersytecie Stanforda przez amerykańskiego matematyka i informatyka Donalda Knutha. Nie był on zadowolony z wyglądu drugiej edycji jego książki - Sztuka Programowania, więc postanowił stworzyć własny system do składu tekstu. Aktualnie korzystamy już z 3 wersji tego języka i każdy kolejna aktualizacja jest oznaczana kolejnym rozwinięciem liczby PI (aktualna to 3.14159265 wydana w 12 stycznia 2014). Nowe wersje TeX’a nie zawierają żadnych nowych funkcjonalności tylko poprawki istniejących błędów. Jednak z racji tego, że język ten jest bardzo skomplikowany to częściej korzysta się z zestawu makr zwanych formatami z których najpopularniejszym jest tytułowy LaTeX.

Czytając o LaTeX’ie bardzo często można spotkać się z określeniem WYSIWYM (What you see is what you mean) w odróżnieniu od WYSIWIG(what you see is what you get) gdzie dostajemy dokładnie to co sobie wypracowaliśmy. W przypadku WYSIWYM dostajemy to co sobie w pewien sposób zażyczyliśmy. W LaTex’ie dokument składamy za pomocą specjalnych znaczników i dopiero kompilacja daje nam wynikowy dokument, który jest sformatowany wedle naszych życzeń. Dzięki temu nasz tekst jest zawsze sformatowany poprawnie i nie ma problemów, które znamy z Worda gdzie nieumiejętne wstawienie nowego obrazka powoduje, że cały tekst nam się rozjeżdża.

Podstawy pisania w LaTex

Dlaczego więc nie jest to tak popularne jak powinno być? Myślę, że wielu ludzi odstrasza to, że muszą tekst w pewien sposób zaprogramować oraz to że nie widzą rezultatów od razu tylko muszą go skompilować co wiąże się z ryzykiem pojawienia się błędów. Chciałbym pokazać, że nie jest to takie ciężkie i wystarczy zaledwie parę linijek by mieć podstawowy dokument.

Instalacja

Oczywiście zanim cokolwiek zrobimy musimy zainstalować zarówno oprogramowanie LaTeX oraz edytor do łatwiejszego pisania. To pierwsze możecie pobrać z tej strony - jako, że pracuję głównie na Windowsie to zdecyodwałem się na MiKTeX. Oprócz tego jako edytor wykrozystuję TeXstudio. Póki co nie miałem z nim żadnych problemów i dodatkowo można go uruchomić na każdej platformie. Do jego plusów mogę zaliczyć to, że ma zarówno pasek narzędziowy gdzie możemy wyklikać opcję np.: wyrównanie do lewej czy wstawienie równania matematycznego ale również podpowiada komendy podczas normalnego pisania.

Podstawowy dokument

Skoro mamy już wszystko przygotowane to możemy zacząć pisać. Wszystkie pliki mają rozszerzenie *.tex a podstawowy tekst wygląda następująco:

\documentclass[]{article}

\begin{document}
	Hello World
\end{document}

Jak widać nie ma tego dużo i jest to w pełni poprawny dokument, który się skompiluje i będzie wyglądał następująco:

basic layout

Od tego momentu możemy rozbudowywać nasz tekst o kolejne elementy sprawiając, że będzie coraz bardziej rozbudowany. Oto parę typowych elementów.

Punkty

Najprostszy element który możemy umieścić w naszym tekście to lista z punktami :

	\begin{itemize}
		\item punkt 1
		\item punkt 2
		\begin{itemize}
			\item podpunkt 2.1
		\end{itemize}
	\end{itemize}

	\begin{enumerate}
		\item punkt 1
		\item punkt 2
		\begin{enumerate}
			\item podpunkt 2.1
		\end{itemize}
	\end{enumerate}

Jak widać listę tworzymy przy pomocy znaczników \begin i \end. Przy znaczniku begin musimy podać typ listy jakiej będziemy używać - itemize dla zwykłych punktów oraz enumerate dla numerowanych. Potem jest już prosto ponieważ każdy kolejny punkt zaczynamy od znacznika \item. Możemy również umieszczać tam kolejne listy a LaTeX sam zadba by wyróżnić kolejne poziomy.

points

Obrazek

Kolejna rzecz często dodawana do różnych tekstów to obrazki. Aby móc je wstawiać musimy skorzystać z dodatkowego pakietu o nazwie graphicx. Aby dodać pakiet do naszego tekstu skorzystamy z polecenia \usepackage{graphicx}. W ten sposób możemy dodawać inne pakiety do naszego tekstu np.: polski, hyperref itd. Następny krok to podanie ścieżki gdzie będą nasze obrazki: \graphicspath{ {./} } - tutaj możemy podać ścieżkę zarówno względną jak i bezwględną. Teraz możemy wstawić nasz obrazek - całość kodu wygląda tak:

\documentclass[]{article}
\usepackage{graphicx}

\graphicspath{ {./} }
\begin{document}
	\includegraphics[width=\textwidth]{image}
\end{document}

W nawiasach kwadratowych znajdują się dodatkowe ustawienia o których dziś nie będę pisał - tutaj wymuszam skalowanie obrazka tak by jego szerokość była identyczna jak szerokość naszego tekstu. Skompilowany dokument wygląda teraz tak:

image

Rozdziały

Teraz coś co jest może mniej popularne ale przydaje się w momencie gdy mamy dużo tekstu i chcemy go podzielić na mniejsze części. Rozdziały tworzymy wykorzystując grupę znaczników section. Dlaczego tym razem jest grupa znaczników a nie możliwość zagnieżdżania jak w przypadku list? Nie używamy tutaj sekcji begin-end więc nie byłoby wiadomo gdzie się kończy sekcja a gdzie zaczyna kolejna. Zamiast tego mamy grupę 3 znaczników gdzie każdy reprezentuje inny poziom w tekście

\documentclass[]{article}

\begin{document}
	\section{Rozdział 1}
		\subsection{Rozdział 1.1}
			\subsubsection{Rozdział 1.1.1}
	\section{Rozdział 2}
\end{document}

sections

Mając już coś takiego bardzo prosto jesteśmy w stanie stworzyć spis treści - wystarczy dodać \tableofcontents na początku dokumentu i dostaniemy ładnie sformatowany spis treści:

\documentclass[]{article}


\begin{document}
	\tableofcontents
	\section{Rozdział 1}
		\subsection{Rozdział 1.1}
			\subsubsection{Rozdział 1.1.1}
	\section{Rozdział 2}
\end{document}

table of contents

Czasami może być wymagane by dwa razy skompilować plik aby była poprawna numeracja stron.

Bibliografia

Na sam koniec coś z czego rzadko korzystamy chyba, że piszemy większą pracę czyli bibliografia. Warto wtedy mieć możliwość prostego tworzenia bibliografii i zarządzania nią. Możemy to zrobić w dwojaki sposób - pierwszy opiera się na samodzielnym składzie bibliografii natomiast drugi pozwala na większą automatyzację. Zacznę od pierwszego sposobu a potem pokażę jak przejść do drugiego. Pierwsze co musimy zrobić to stworzyć sekcję w której będzie wyświetlona nasza bibliografia. Ponownie wykorzystamy znaczniki begin i end tak jak w przypadku listy tylko podamy inną wartość

\begin{thebibliography}{99}
	\bibitem{lorem} Treść naszej biografii
\end{thebibliography}

Liczba 99 oznacza maksymalną liczbę pozycji jakie stworzymy. Aby stworzyć pozycję w bibliografii wykorzystamy znacznik \bibitem{krótka_nazwa} po którym wpisujemy jak ma wygląd wpis. Ważne aby pamiętać, że tutaj to my dbamy o to jak wygląda nasza pozycji i musimy sami ją ostylować. Aby użyć teraz takiej pozycji musimy w dowolnym miejscu tekstu wykorzystać znacznik \cite{nazwa_pozycji}

\documentclass[]{article}

\begin{document}
	Lorem Ipsum sid \cite{lorem}
	
	\begin{thebibliography}{99}
		\bibitem{lorem} Treść naszej biografii
	\end{thebibliography}
\end{document}

bibliography simple

Problem z taką bibliografią pojawia się w momencie gdy mamy jej dużo. Wtedy może się okazać, że zarządzanie nią, pilnowanie styli jest uciążliwe. Wtedy najlepiej skorzystać z dodatkowego narzędzia np.: BibTeX. Aby z niego skorzystać nie musimy nic dodatkowego robić ponieważ aktualnie każda dystrybucja TeX’a je zawiera a korzystanie z niej jest proste. Pierwsze co musimy zrobić to stworzyć nowy plik o rozszerzeniu *.bib. To w nim będziemy przechowywać nasze pozycje. Jednak nasze wpisy w niczym nie przypominają tych poprzednich. Teraz wyglądają bardziej jak obiekty

@Book{lorem,
	author = {Internet},
	title = {Podstawy Lorem Ipsum},
	year = {2003},
	publisher = {Internet},
}

Dzięki takiemu rozwiązaniu narzędzie jest w stanie samodzielnie złożyć wpis i odpowiednio ostylować - mamy pewność, że wszystkie wpisy tego samego typu będą wyglądały identycznie. Zostało tylko umieścić to w naszym tekście - wystarczy ze zamienimy naszą sekcję begin-end tymi znacznikami:

\bibliography{nazwa_pliku}
\bibliographystyle{nazwa_stylu}
\documentclass[]{article}

\begin{document}
	Lorem Ipsum sid \cite{lorem}
	
	\bibliography{bib}
	\bibliographystyle{plain}
\end{document}

bibliography bibtex

Jak widać LaTeX nie jest skomplikowany. Wystarczy nam parę poleceń by stworzyc podstawowy szkielet naszego dokumentu, który potem możemy rozbudowywać kolejnymi poleceniami lub konfiguracją. Aktualnie jestem na etapie pisania inżynierki z jego pomocą i jestem póki co bardzo zadowolony. Taki sposób pisania pozwala mi się w pełni skupić na treści pozostawiająć część związaną z formatowaniem odpowiednim skryptom - po pierwsze zrobią to lepiej a po drugie nie muszę się nad tym denerowować. Polecam spróbować i zobaczyć czy będzie odpowiednie do waszych zastosowań.

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8