FSGeek

Czy sztuczna inteligencja (AI) zabierze ci pracę w Web Development?

By Aleksander Patschek on Jan 25, 2021

Sztuczna inteligencja (AI) zaczyna być wykorzystywana wszędzie. Już nawet lodówki mają zaimplementowane funkcjonalności oparte o AI (a przynajmniej tak piszą). W programowaniu też zaczyna być ten temat coraz bardziej widoczny. Dużo szumu w tym temacie zrobiło GPT-3. Pokazało, że część pracy może być wykonywana przez maszyny. Trzeba sobie zadać następujące pytanie. Jaki wpływ na web development ma sztuczna inteligencja (AI)?

Zagrożenie czy szansa?

Ja z natury jestem osobą, która szuka zawsze pozytywnych stron. Z jedej strony AI można potraktować jako zagrożenie - bezduszna maszyna będzie tworzyła za nas aplikacje i zabierała pracę. Na pewno jest to częściowo prawda. Już teraz część zadań przekazujemy maszynom. Natomiast ja uważam, że praca stanie się przyjemniejsza. Nudne, powtarzalne zadania przekażemy maszynie do zrobienia. A co nam wtedy zostanie do roboty? My w tym czasie zrobimy nową funkcjonalność, usprawnimy aplikacje - ulepszymy część biznesową. Będziemy mieli w końcu czas by zajmować się rzeczami istotnymi. AI w branży Web Development stawia dopiero pierwsze kroki. Ale już zaczyna się robić interesująco. Gdzie możemy wykorzystać to, co nam daje AI? Jakie mamy już teraz możliwości?

Zaawansowane narzędzia

To jest to, na co ja czekam z niecierpliwością. Czekam na coraz lepsze narzędzia, które będą wspierane sztuczną inteligencją. A możliwości mamy tutaj ogromne. Podpowiadanie składni, zaawansowane sprawdzanie składni, generowanie plików, całych projektów, sprawdzanie podatności w kodzie itd. Mamy potężną bazę kodu na Githubie i może uda się w przyszłości ją wykorzystać. To, co wpadło mi do głowy podczas pisania tego postu to testy e2e oparte na AI. Zamiast samodzielnego pisania kodu mamy kod AI, który udaje użytkownika i chodzi po stronie. To mogłoby zmienić nasze podejście do testów aplikacji. Jednak jest to tylko jeden mały przykład tego, co można zbudować.

Sterowanie głosem

Dostępność treści jest coraz ważniejszym tematem. Pojawia się coraz więcej artykułów, dobrych praktyk, zasad jak budować dostępne aplikacje. I zainteresowanie tym tematem będzie tylko rosnąć. Coraz więcej osób ma dostęp do aplikacji, część z nich ma pewne ograniczenia i wygrają te aplikacje, które będę dostosowane pod ten rynek. Według mnie sterowanie głosem/komendy głosowe będą jednym z elementów, które na to wpłyną. Pomyśl, jak bardzo wzrośnie dostępność strony, gdy użytkownik będzie mógł sterować ją głosem - przewiń o 15 sekund, ciszej, głośniej, przewiń w dół, pauza itd. Ale do tego potrzebne jest już AI, które będzie w stanie przetworzyć głos w odpowiednią komendę. A nie jest to proste i niemożliwe do zrobienia tradycyjnym programowaniem (if’ami tego nie ogarniesz)

Chatboty

Tutaj nie trzeba wiele opisywać, bo to już się dzieje. Mamy coraz więcej systemów do automatycznej komunikacji. I z każdym rokiem będzie tego coraz więcej, w lepszej jakości. Oby się nie okazało w przyszłości, że chatbot pisze lepiej od człowieka. A po co nam to? Zauważ, że powstaje coraz więcej aplikacji, są one globalne i dostępne 24h/dobę. Ilu ludzi potrzeba by zapewnić support w każdej strefie czasowej i każdym języku? Łatwiej jest posiadać bota, który będzie zaczynał rozmowy i ewentualnie przekierowywał do człowieka.

UX

Na sam koniec UX(user-experience), czyli w skrócie jak naszemu użytkownikowi się dobrze korzysta ze strony/aplikacji. Widzę tu wiele możliwości, które może nam przynieść przyszłość. Personalizowane strony, zmiany w układzie na podstawie zachowania, możliwość oferowania lepszych usług, reklam, propozycji, usprawnienia w korzystaniu ze stron, poprawione bezpieczeństwo itd. To idealnie łączy się też z chatbotem, który może stać się naszym prywatnym trenerem, nauczycielem, doradcą. Przykładem takiej aplikacji jest D.A.R.E.K (link do strony, która opisuje aplikację D.A.R.E.K) - który jest personalnym nauczycielem.

Prawda, że tego jest sporo? A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Myślę, że w przyszłości czeka nas wiele interesujących projektów. Zarówno dla programistów, jak i użytkowników aplikacji.

Polityka prywatności
© Copyright 2024 by Blog FSGeek
Ikony pochodzą z Icons8