Nowość w ES6 - klasy i rozkład obiektu

Aleksander Patschek

Czas czytania: 2 min
Liczba słów: 526
Data: 24-07-2017
Udostępnij:

Do tej pory opisałem co się zmieniło w specyfikacji ES6 dla zmiennych i funkcji (pierwszy post znajdziecie tutaj a drugi tutaj). Teraz przyszedł czas na opisanie zmian w obiektach oraz parę słów na temat nowości jaką są klasy. Bardzo często nieświadomie już z tego korzystamy więc warto poczytać i używać tych funkcji świadomie.

Obiekty

Na pierwszy ogień postanowiłem się zająć obiektami ponieważ pojawiła się tutaj jedna bardzo ciekawa funkcjonalność, a mianowicie rozkład obiektu. Brzmi dziwnie ale idea jest prosta. Chodzi o rozłożenie obiektu na mniejsze składowe. Bardzo często obiekty traktujemy jak pojemniki do których wrzucamy różne rzeczy by w prosty sposób je przenosić. Jednak po przeniesieniu warto by było odzyskać te wewnętrzne elementy.

rozklad_es5

W ES5 wymagało to trochę pisania co widać powyżej. Na szczęście w nowym standardzie da się prościej.

rozklad_es6

Na pewno potrzebujemy mniej kodu by osiągnąć ten sam efekt, co sprawia, że nasz kod jest czytelniejszy. Jednak żeby działało to trzeba pamiętać o paru rzeczach. Po pierwsze jeśli chcemy skorzystać z uproszczonego zapisu np..:

const {a,b,c,d} = obiekt 

to nasze zmienne a,b,c,d muszą być istniejącymi kluczami w naszym obiekcie ponieważ inaczej przybiorą wartość undefined. Jeśli chcemy rozłożyć obiekt na zmienne o innej nazwie to możemy tego dokonać takim zapisem

const {a:a1,b:a2,c:a3,d:a4} =obiekt

rozklad2

Najpierw podajemy nazwę klucza potem znak dwukropka i następnie nazwę zmiennej pod której chcemy przechowywać wartość. Czasami może się zdarzyć, że będziemy korzystać w tym samym miejscu z różnych obiektów i nie chcielibyśmy wartości undefined ponieważ psułoby to aplikacje. Wtedy możemy skorzystać z wartości domyślnych. Działa to podobnie jak w przypadku funkcji

rozklad_wartosc_domyslna

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć że rozkład obiektu możemy wykorzystać w funkcjach

rozklad_w_funkcjach

Jak widać działa to w prosty sposób, ponieważ wystarczy że jako parametr funkcji damy nasze wyrażenie które rozkłada obiekt. I tak jak wspomniałem we wstępie jeśli pracujecie z Reactem to prawdopodobnie wykorzystujecie to żeby wyciągnąć parametry z obiektu props.

Klasy

No to teraz przyszedł czas na pewnego rodzaju nowość a mianowicie klasy. Dało się wprawdzie wszystko co chcę pokazać wykonać w ES5 ale teraz jest to wygodniejsze i wygląda podobnie do innych języków.

klasy

Jak widać zapis jest znajomy dla każdego kto programował obiektowo więc tutaj nie ma zaskoczenia. Mamy klasę, konstruktor z jednym argumentem i jedno pole. Warto wspomnieć, nie mamy tutaj oficjalnego wsparcia dla zakresów zmiennych i wszystkie są po prostu publiczne. Może w przyszłości zostanie to zmienione. Ale za to mamy mechanizm dziedziczenia klas, który wygląda następująco:

klasy_dziedziczenie

Przy pomocy słówka kluczowego super mamy dostęp do rodzica klasy. W tym przykładzie przy pomocy tego słówka wywołaliśmy konstruktor rodzica, który przypisał przekazane przez nas imię do zmiennej. W podobny sposób możemy uzyskać dostęp do funkcji zdefiniowanych u rodzica.

klasy_dziedziczenie2

Jednocześnie tworząc nową instancję klasy mamy dostęp do funkcji z klasy bazowej. Klasy w JS są dużym krokiem naprzód. Sprawiają, że ten język powoli przybliża się do innych języków obiektowych i może pewnego dnia będzie traktowany na równi z nimi. No i pisanie w nim zaczyna być coraz przyjemniejsze. Aktualnie klasy możemy spotkać między innymi w React'cie gdzie w ten sposób są tworzone komponenty. A wy co uważacie o klasach i kierunku w którym zmierza JavaScript. Jest dobry, niepotrzebny czy może za wolny? Zapraszam do dyskusji.

Jeśli podobał ci się ten artykuł to dołącz do newslettera. Dostaniesz dodatkowe treści do każdego postu oraz eksluzywne materiały, które pomogą ci pisac lepszy kod Chcę uzyskać dostęp do bonusów