Zabezpiecz swoją aplikację z Firebase Authentication

Aleksander Patschek

Czas czytania: 2 min
Liczba słów: 415
Data: 06-04-2021
Udostępnij:

Bezpieczeństwo aplikacji webowych to ważny temat. Nie chcemy w końcu, by dowolna osoba miała uprawnienia administratora. W 90% przypadków w naszej aplikacji potrzebujemy mechanizmu autoryzacji i uwierzytelniania. Możemy do tego celu wykorzystać Firebase Authentication.

Autoryzacja vs uwierzytelnienie

Te pojęcia lubią się mylić - dlatego najpierw szybka powtórka.

  • Uwierzytelnienie - potwierdzenie swojej tożsamości
  • Autoryzacja - potwierdzenie dostępu do konkretnych informacji

I szybki przykład: Użytkownik może być uwierzytelniony w systemie i z niego korzystać, ale jeśli nie ma roli admina, to nie przejdzie autoryzacji, by móc np.: obejrzeć logi z systemu.

Metody uwierzytelniania w Firebase Authentication

Główną zaletą Fireabse Authentication jest dostęp do wielu metod uwierzytelniania. Wśród najczęściej wykorzystywanych znajdziemy:

  • email + password
  • Google
  • Facebook

Dzięki temu, że są już one zaimplementowane w Firebase, to zyskujemy wiele możliwości. Po pierwsze nie musimy się przejmować poprawną implementacją lub aktualizacją biblioteki. Po drugie możemy zawsze dołożyć kolejną metodę logowania i nie będzie to skomplikowane (o ile zaimplementujemy to poprawnie).

Konfiguracja Firebase Authentication

Zanim będziemy mogli zrobić coś w kodzie, to musimy wejść do panelu Firebase i aktywować nasze metody uwierzytelniania. Najprościej zacząć od zwykłej kombinacji email + password.

dostępne metody logowania i rejestracji w firebase

Rzecz, której mi brakuje to możliwość zdefiniowania własnej polityki co do hasła. Jedyna walidacja, jaka występuje to długość hasła - musi być min 6 znaków. Jeśli chcemy mieć bardziej restrykcyjne zasady, to musimy zrobić to samodzielnie w kodzie FE lub (lepiej) na backendzie.

Mając aktywną tę metodę, możemy przejść do kodu.

Firebase Authentication w kodzie

W kodzie będziemy wykonywać 3 główne operacje:

  • rejestracja nowych użytkowników
  • logowanie użytkowników
  • wylogowywanie

I do każdej z tych operacji mamy osobną metodę. Najpierw rejestracja:

const result = await firebase.auth().createUserWithEmailAndPassword(email, password)

return result.user;

Po rejestracji użytkownik jest już uwierzytelniony i może np.: uzyskać dostęp nowych widoków. To samo możemy uzyskać poprzez logowanie.

const result = await firebase.auth().signInWithEmailAndPassword(email, password);

return result.user;

No i najprostsze na koniec - wylogowanie

const res = await firebase.auth().signOut();

Warto też jeszcze w tym miejscu zobaczyć co widzimy z poziomu admina. A właściwie czego nie widać. Nie widzimy hasła użytkownika. I jest to bardzo dobra wiadomość.

lista użytkowników w panelu firebase

Na koniec zostaje jeszcze wykorzystać mechanizm uwierzytelniania, by zabezpieczyć dane.

Zabezpieczanie danych dla zalogowanych użytkowników.

Uwierzytelnianie wprowadzamy, by chronić część danych. Aby to zrobić trzeba skorzystać z tzw.: Security Rules. Decydują one czy będziemy w stanie wykonać operację na danych. Security Rules są dosyć rozbudowane i pozwalają na tworzenie zaawansowanych polityk. Poniżej jest tylko prosty przykład, jak można to wykorzystać.

allow read: if true;
allow write: if request.auth != null;

W tej polityce na odczyt danych zezwalamy wszystkim - odczyt jest publiczny. Natomiast zapis, czyli tworzenie i edycja danych będzie już dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników. Co się stanie, gdy spróbujemy sami coś zapisać? Dostaniemy poniższy błąd.

FirebaseError: Missing or insufficient permissions.
Jeśli podobał ci się ten artykuł to dołącz do newslettera. Dostaniesz dodatkowe treści do każdego postu oraz eksluzywne materiały, które pomogą ci pisac lepszy kod Chcę uzyskać dostęp do bonusów